Ankara Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatları

  Tanıtım    11 Ağustos 2014
Yorum Yok

Zorunlu Trafik Sigortası, aracın trafiğe çıkmasın da hayati önem taşıyan Türkiye’de sigorta çeşitlerine bakıldığı vakit en çok yaptırılan sigortadır. Zorunlu trafik sigortası olmayan araçlar trafiğe çıkamaz. Trafik sigortası olmadan ya da yaptırılmış bir sigortanın süresi dolmasına rağmen trafik sigortası yenilenmemiş bir aracın trafik ekiplerince tespit edilmesi durumunda bu araç bağlanır ve trafikten men edilir. Bu sebeple zorunlu trafik sigortası özellikle araç sahiplerini trafik içinde daha dikkatli olmaya sevk eden unsurlardan da görülebilir. Zorunlu trafik sigortaları sigorta şirketleri tarafından bir yıllık olarak yaptırılır. Bir yılın dolması durumunda trafik sigortasının yenilenmesi gerekir. Zorunlu trafik sigortası aracın bir kaza yapması halinde, karşı tarafta oluşacak hasarın tespiti sonrası, belli oran ve birimler baz alınarak hasarın karşılanmasında devreye girer. Üçüncü kişilere de hasar oranında oluşan zarara karşılık yine belli kaideler çerçevesinde ödeme yapar.

Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatları sigorta şirketlerinin belirlediği fiyatlardır. Hazine Müsteşarlığının yakın tarihe kadar ilgilendiği zorunlu trafik sigortası primleri ve teminat sınırları konusu birkaç yıl önce Hazine Müsteşarlığı tarafından sigorta şirketlerine bırakılmış durumdadır. Teminat sınırları hala Hazine Müsteşarlığında olmasına rağmen trafik sigortası prim fiyatlarının sigorta şirketlerince belirlenmesi, araç sürücülerinin karşısına farklı fiyatların çıkmasına sebep olmaktadır. Bu fiyat farklılıkları aracın bulunduğu ilden, aracın yaşına, aracın ticari araç olup olmadığından yine aracın tipine (motorsiklet, otomobil, otobüs…) göre ayrıca değişkenlik göstermektedir. Bu sebeple trafik sigortası yaptıracak araç sürücülerinin zorunlu trafik sigortası fiyat karşılaştırmalarını yaparak bu primleri ödemeye başlamalarında fayda var. Sigorta şirketleri arasında hangi aracın, ne kadara sigortalanacağı konusunda fiyat kıyasının yapılmasına yardım eden, bu hizmeti veren internet siteleri olduğu gibi, Sigorta Destek Hattı olarak günümüzde kullanılan ayrıca bir serviste bu konuda hizmet vermektedir.

Ankara Trafik Sigortası Fiyatları konusunda kişinin ilk yapması gereken Ankara da bulunan sigorta şirketlerinden aracına biçilen trafik sigortası primi fiyatlarını araştırmak olmalıdır. Her sigorta şirketine göre değişiklik gösteren bu rakamlar kişinin trafik sigortaları prim fiyatları hakkında bilgi sahibi olmasını sağlar. Ankara’da zorunlu trafik sigortası poliçe fiyatları İstanbul ile kıyaslandığı vakit daha düşük görünse de Adana ile kıyaslandığı vakit fark oluşmaktadır. Ankara’da aracını sigortalatacak kişi için belirlenen üst limit ve alt limit 2013 mart ayı baz alınarak şöyle belirlenmiştir. Ankara trafik sigortası alt limiti 415.00 TL olarak bildirilirken, trafik sigortası alt limit 560.00 TL olarak bildirilmiştir.


Etiketler : , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar