Duyuru:

Temada güncellemeler yapılıyor. Az kaldı güncelliyorum...

  • İsmail Cem
  • 2 Okunma
  • 28 Haziran 2015
  • 1
  •  

Çince Öğrenmek Zor Mu?

Dünyanın en çok konuşulan dillerinden birisi olan Çince alfabe, teleffuz ve yapı itibariyle konuşması oldukça zordur. Çince aslında mandarin ağırlıklı olarak konuşulmaktadır. Çince diye bildiğimmiz mandarindir ve çinde konuşulan bir çok dil bulunmaktadır. Asya dilleride mandarin gibi telaffuzu oldukça zordur ve alfabeleri oldukça farklıdır. Ceviritercume.org bütün dillerde çeviri hizmeti vermektedir.

Çince alfabe aslında karakterlden oluşmaktadır. 3 binin üzerinde karakter ezberlediğinizde gazete okuyabilirsiniz. Çince için ayrıca karakterleri temsil eden pinyin latin alfabesi kullanılır. Çince sözlüklerde pinyinde bulunabilmektedir. Çince sayılar da aynı şekilde simgelerden oluşmaktadır. İnternetteki veritabanlarında daha fazlasını bulabilirsiniz. Online çeviri de kullanabilirsiniz. Ayrıca android çince uygulamalarda bulunuyor. Türkiyede Çince kursları yer almaktadır. Çinli eğitmenler tarafından verilen kurslara son dönemlerde ilgi artmaktadır.

Çince biraz Türkçeyi andırmaktadır. Örneğin ma eki aşağıdaki örnekte olduğu gibi cümleye soru anlamı vermektedir.
Evli misin? : 你结婚了吗? Ni jiehun le ma?

Çin kültürü özellikle de asya kültürü son yıllarda dünyanın ilgisini çekmektedir. Ticaret merkezi olan Çin bütün dünyaya üretim yapmaktadır.Çince tercüme oldukça aranan hizmet alanlarından birisi olmuştur.

Çince çeviri oldukça zordur ve deneyimli tercümanlarca yapılması gerekmektedir. Tercüme bürosu desteği alırken bunları göz önünde bulundurmalısınız.

YORUM YAP


BU YAZIYA 1 YORUM YAPILMIŞ

    Cahit1 4 Eylül 2015 - 16:10

    dünyanın en kalabalık ülkelerinden biri olan cin cumhuriyetenin dili dünyada çok yaygın olmakla birlikte, ülkemizde çok yaygın kullanılmamakta sanki.. daha çok yabancı dil olarak ingilizce ağır basmakta…