Tanıtım Yazılarını Zararsız Kılan 4 Yöntem

  Tanıtım    8 Ekim 2014
Yorum Yok

Bir blog sahibinin bloğundan istediği şeylerden birisi para kazanmaktadır. Ayrıca bir başka blog sahibi; bloğunu üst sıralara çıkarmak ve daha çok ziyaretçi kazanmak için seo çalışması yaptırmak istemektedir. Arz ve talep dengesini sağlayan bu ortak nokta ise tanıtım yazılarıdır. Kimisine göre para kazanmak, kimisine göre ise seo hizmeti olan bu tanıtım yazılarından maksimum verim almak ve yayınlanan sitenin zarar görmemesi için belirli kriterlere dikkat edilmesi gerekiyor.

tanıtım yazısı

Google’ın 27. arama motoru algoritmasını yayınladığı günümüzde, seo çalışmalarının doğal olarak yapıldığı görüntüsünü vermek zorlaşmıştır. Google’ın artık bir sitede yayınlanan yazının doğal mı yoksa ücretli mi olduğunu ayırt etmesi giderek kolaylaşıyor. Durum böyle olunca, tanıtım yazılarını doğal göstermek için belirli yöntemleri kullanmamız gerekiyor.  Öncelikle aşağıda belirteceğim yöntemler, tanıtım yazısı yayınlayan ve yayınlatan kişilerin ortak olarak uygulaması gerektiği kurallardır.

Tanıtım yazılarının doğal gözükmesini sağlayan unsurlar

  • Güvenilir sitelere bağlantı: Tanıtım yazılarının genel mantığı, yeni açılmış sitelerin yada Google gözünde değeri düşük sitelerin değer yükseltmesini sağlamaktır. Bu yüzden, tanıtım yazısı yayınlanan bir site, Google için değeri düşük bir siteye link vermiş oluyor. Bu da yayınlanan sitenin kalitesinin düşmesine sebep oluyor.

Bunun için basit yöntemler izlenebilir. Birçok kaliteli sitenin yaptığı bir yöntem vardır. Makale içinde önemli bir kelime geçiyorsa, bu kelime otoriter bir siteye linklendirilmelidir. Örneğin Tumblr, Facebook yada backlink kelimesi geçiyorsa; backlink kelimesine Wikipedia’nın ilgili bağlantı adresini (http://tr.wikipedia.org/wiki/Backlink) verebilirsiniz. Bu yöntemde de dikkat edilmesi gerekenler mevcuttur. Tanıtım yazınızdan çıkan linkleri bold veriyorsanız, bunu da bold vermeniz gerekmektedir. Ayrıca title vermenize gerek yoktur ancak yeni pencerede açılması, siteniz için etkili olacaktır.

Bu yöntemi kullanırken wikipedia gibi otoritesi yüksek birkaç bilgi sitesini kullanabilirsiniz. Hatta sadece bu siteyi kullanmanız yeterli olacaktır.

  • Site içi bağlantılara önem vermek: Bir tanıtım yazısı içerisinde siteniz ile alakalı bir kelime geçti ise; o kelimeye ilgili etiket adresine yada makaleye linklendirme yapmalısınız. Bu yöntem genellikle etiket ve kategoriler için kullanılıyor ancak makalelere yönlendirme yapılması daha etkili olur.

 

  • Makalelerde resim kullanmak: Bir tanıtım yazısı içerisinde muhakkak bir adet görsel bulundurunuz. Ancak bir makale başında bir de sonunda resim bulunması, makalenin bilgi vermek amaçlı olduğunu kanıtlar. Bu yüzden tanıtım yazılarında bolca resim kullanmalısınız.

 

  • Makale içinde video kullanmak: Makalenin doğal olarak görülmesini istiyorsanız, ilgili bir konu ile alakalı bir video ekleyebilirsiniz. Bunun için Youtube videolarını kullanabilirsiniz.

 

Yukarıdaki 4 ana kriter, bir tanıtım yazısının maksimum verim alınmasını ve yayınlanan siteye zararı olmadan devreye alınmasını sağlar. Günümüzdeki webmaster forumlarında gördüğümüz seo çalışmalarındaki tanıtım yazıları, ne yazık ki ilgili sitelere hiçbir faydası olmamakta ve aksine zararı olmaktadır.

Tanıtım yazısı yayınlayan ve yayınlatan kişilerin dikkat etmesi gereken şeyler, yukarıdaki yöntemlere uymak ve yazılarda bir adet ilgili siteye link geçmesini sağlamaktır.


Etiketler : , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar